“1990-ben adtam Harrynek elszr magyalbl kszlt varzsplct, amikor a Blcsek Kve hatodik fejezett fogalmaztam meg. Nem vletlenszer vlaszts volt: a magyal tkletes volt Harry szmra, fleg mert les ellenttben llt a tiszafval, amibl Voldemort plcja kszlt. Az eurpai hagyomny gy tartja, hogy a magyal (angolul holly, ami a holy (szent) szbl jn) visszaveri a gonoszt, mg a tiszafa, amely hossz ideig l (Angliban van 200 ves tiszafa is), jelkpezheti a hallt s az jjszletst, radsul a nedve mrgez.
Kis idvel az utn, hogy Harrynek odaadtam magyal-s-fnixtollbl kszlt varzsplcjt, egy lersba botlottam, mely azt mutatta, hogy a keltk milyen fkat soroltak az v klnbz idszakaihoz. Rjttem, hogy teljesen vletlenl Harrynek pont a szletsi dtumhoz val, „helyes” fafajtt adtam. gy dntttem, Ronnak s Hermionnak is a kelta naptr szerinti plckat adok . Ron, aki a februr 18. – mrcius 17. kztti idszakban szletett, krisplct kapott, (azt hiszem, eredetileg bkkt szntam neki). Hermione, aki szeptember 2. s 29. kztt szletett, szltke-plct (?) kapott (Neki nem emlkszem, mit rtam, valsznleg nem hatroztam meg korbban a plcja tpust).
A kelta tblzatot csak Ronnl s Hermionnl alkalmaztam. Hagridnak ellenben tlgybl kszlt plcja van, noha a keltk szerint bodzafa kellene neki. Nagy-Britanniban azonban a tlgy az „Erdk Kirlya” s az ert, a vdelmet s a termkenysget jellemzi; mi ms ’vlasztan’ ht Hagridot?
Akrhogy is, szerettem, hogy van egy rejtett kapcsolat Harry, Ron s Hermione plcja kztt amirl csak n tudtam (legalbbis eddig).” |